• 08.00 - 19.00

Kombi ömrü ne kadardır?

Bu durum tamamen kombinin kalitesine ve kullanım şekline bağlıdır. Kullanıcı olarak kombinin ömrünü uzatabileceğiniz en önemli etken periyodik kombi bakımıdır. Düzenli olarak bakım yaptırırsanız kombinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. Elbette diğer dış etkenler de su basıncı, sudaki kireçsit oranı, elektriksel hatalar vb. gibi durumlarda kombi kullanım konusunda son derece etkilidir. Kombi bakımında olduğu gibi kombi arıza giderimlerinde yapılan doğru ve yerinde işlemler kombi ömrünü uzattığı gibi, bilinçsiz kişilerce yapılan tamiratlar kombinizin o anda kullanılamaz hale gelmesenine bile sebep olabilir Ancak periyodik kombi bakımı ve arıza giderimleri alanında uzman kişilerce yapıldığında genel olarak kombi kullanım süresi normalin üstünde olacaktır..

Kombi bakımı ne zaman yapılmalıdır?

Kombi bakım zamanı kış öncesi sonbaharda 9. 10. ve 11. aylarda yapılmasını önermekteyiz. Elbette kombinin bakımının yapılması için alanında uzman teknik servis ve teknisyenlerden hizmet almanız önemlidir. Ancak bunun beraberinde doğru zamanda kombi bakımının talep edilmesi de önemli olacak. Kış yoğunluğu gelmeden mutlaka kombi bakımının yapılması gerekiyor. Kış öncesi bakım yaptırmanızı önermemizdeki sebep; yoğunlukta hızlı yapılan bakımlar değil, daha sakin zamanda kontrollü olarak yapılan bakımdır.

Kombinin su basıncı kaç bar olmalıdır?

Bar, 100.000 Pa olarak tanımlanmış basınç birimidir. Yaklaşık olarak deniz seviyesindeki atmosfer basıncına eşittir. Mühendislik uygulamalarında (Pascal'ın çok büyük değerler alması sebebiyle yerine) kullanılır. Kombi su basıncıar ayarı kombinin bulunduğu yere ve kapasiteye göre değişmektedir. Tek katlı bir konut veya bir apartman dairesinde su basıncıar 1.5 bar olmalıdır. Fakat kombiniz bir villada kullanılıyor ise durum değişir, bunun pratik bir hesabı vardır: 1.5 bar 15 metre basma yüksekliğine eşittir, yani bir konut veya iş yerinin 4 katlı olduğunu ve her katın tavan yüksekliğinin 5 metre olduğunu düşünürsek kombimiz de en alt kattaysa 20 metre yükseklik için kombiye 2 bar su doldurmamız gerekir. Eğer ısıtma sisteminiz veya kombiniz en üst katta ise 1 bar veya en fazla 1.5 bar su doldurmamız yeterli olacaktır. Merkezi sistem kaskad ve duvar tipi kazanlarda ise su basıncı kazanın teknik yapısına ve yine basma yüksekliğine göre değişir. Örneğin eğer kazanın teknik yapısı uygunsa kazan dairesi en alt kattaysa 20 katlı bir bina da her katın 3 metre olduğunu düşünürsek, toplam tavan yüksekliğimiz 60 metre yapar. 60 metre için sistemimizde 6 bar su olmalıdır. Kazan dairesi eğer çatıda kullanıyorsa 1v eya 1.5 bar su basıncı yeterli olacaktır.

En iyi ısı ve tasarruf nasıl sağlanır?

Kombi, kaskad, duvar tipi kazan, yer tipi kazan ve klimalarda en iyi ısı ve tasarruf periyodik bakımlarla sağlanır. Bakım haricinde meskenlerde en önemli tasarruf ısı yalıtımı ile sağlanır. Beraberinde kombiye oda termostatı ve peteklere termostatik vana takılması gözle görülür şekilde tasarruf sağlamaktadır. Kombiyi kapatıp açmaktansa belli ortalama bir ısıda sürekli kullanımı daha tasarruflu olacaktır. Klimalar için tasarruf ısıtmasoğutmada ideal ortam ısısında otomatik modda çalıştığında sağlanır.

Kombi arızaya geçti, ne yapılmalı?

Kombi arızalarında en tehlikeli durum gaz kaçağıdır. Eğer arıza durumunda gaz kokusu alırsanız ilk olarak ortamı havalandırıp gaz vanasını kapatmalısınız. Kapattıktan sonra teknik servisimiz veya gaz dağıtım şirketi ile irtibata geçebilirsiniz. Eğer arıza durumunda bir uyarı ışığı veya arıza kodu çıkıyorsa cihazdaki arıza kodunu not alarak resetleme yapmalısınız. Eğer resetlemeye rağmen cihaz normale dönmüyorsa teknik servisimizi arayıp arıza kodunu veya durumunu anlatarak bilgi ve servis hizmeti alabilirsiniz.

Kombi çalışırken neden sigorta/şalter atar?

Genel olarak bu durum kombinizin düzenli bakımı yapılmadığından aşınmalar ve zorlanmalar sonucu ortaya çıkar. Kombinin ana kartından veya sigortadan kaynaklı bir arıza olabilir. Kablolarda kısa devre oluşması kombinin elektrik kartının yüksek voltaj nedeniyle zarar görebilmiş olması ihtimaldir. Sirkülasyon pompası veya fan motoru gibi elektrik ile çalışan parçalar arızalı olabilir.

Kombi nasıl resetlenir?

Genel olarak kombinin ön tarafında reset tuşu bulunur. Bu tuşa en az 5 saniye kadar basılı tutmak kombinizin resetleme işlemini yapıcaktır. Bazı modellerinin üzerinde R harfi bulunan bir tuş da mevcuttur. Bu tuş o modelin de resetleme işlemini gerçekleştirecektir. Reset tuşu olmayan cihazlar için bize ulaşabilir, bilgi ve destek alabilirsiniz

Hemen Arayın
× WhatsApp